hory


Úvod
Kurzy
Lektor
Fotogaléria
Reakcie pacientov
Zaujímavé prípady
Objednávanie na vyšetrenie
Homeopatické poradkyne
Časopis
Odkazy

Kontakt:
Dr. Jana Kolenová, SAKHom.
0905 503 982 
jana.kolenova@gmail.com
<< predchádzajúci článok                                                         nasledujúci článok >>

Homeopatické Zvesti č.1 (jeseň/2010) Krátke prípady z praxe klasického homeopata

Prípad č. 1
    V roku 2005 prišiel 38-ročný muž. Bol chudý, vysoký, tmavovlasý. Mal problém s extrémnou zimomravosťou, popisoval, že v noci spí oblečený v 2 – 3 vrstvách odevu, je zabalený v spacáku a na tom má ešte veľmi hrubú perinu. Je síce potom spotený, ale to mu neprekáža, len mu nesmie byť zima. Precitlivenosť na chlad mu spôsobuje veľké problémy, lebo stačí, aby ho čo len trochu ofúklo, hneď ochorie, a keď má ísť na služobnú cestu, vie, že keď sa z nej vráti, určite bude chorý. Je to veľmi obmedzujúce, a keďže pracuje, nemôže si dovoliť byť tak často na maródke. Bol zamestnaný ako úradník vo vysokej riadiacej funkcii. Práca sa mu páčila a robil ju s veľkým zanietením. Nebol ale workoholik, tým bol v minulosti, keď mal vlastnú firmu s 25 zamestnancami, ktorej sa vzdal, lebo sa už nechcel týmto spôsobom ďalej živiť. Teraz chce pracovať pre ľudí, a nie len pre peniaze ako v minulosti. Má veľké sociálne cítenie a pomáha ľuďom na okraji spoločnosti.
    Okrem spomínaného problému ho ešte obťažovala senná nádcha v lete, zväčša v auguste, kedy ho začalo neuveriteľne svrbieť podnebie, oči, soplil a trochu sa už v poslednej dobe pridružil aj dráždivý kašeľ. Senná nádcha začala pred 7 rokmi, keď sa rozviedol s manželkou a ona odišla do zahraničia aj s jeho deťmi, takže sa s nimi mohol len minimálne kontaktovať.
    Z jeho anamnézy je ešte dôležité z detstva spomenúť jeho vzťah s otcom. Otec bol veľmi autoritatívny, niekedy agresívny, ale mali sa radi. Problémom bola otcova veľká výbušnosť a to, že keď sa nahneval, niekedy aj pre maličkosť, vedel byť mimoriadne diktátorský. Pacient bol podobnej povahy. Na jednej strane vedel byť veľmi priateľský, ale na druhej strane sa vedel veľmi nahnevať aj pre maličkosť. Snažil sa však nebyť až taký diktátor ako jeho otec a bojoval s „otcom v sebe“, ako povedal.
    V práci bol svedomitý, niekedy až puntičkársky, ale doma mohol mať aj neporiadok. Rád jedol, mal rád sladké, ale aj slané. Nemal veľmi rád mastné, nerobilo mu to dobre na trávenie.
    Na základe týchto symptómov dostal liek v potencii 30CH, užívať 1 guľku 1x za týždeň. Ozval sa o cca 2 mesiace s tým, že mu začína byť v posteli teplo, ba musel si dokonca zhodiť jednu vrstvu oblečenia a ponožky. Tie ponožky boli pre neho najväčším prekvapením.  Dostal odo mňa pokyn: pokračovať v liečbe naďalej rovnako. Asi tak o rok sa mi ozval, že má pocit stagnácie a dostal vyššiu potenciu lieku 200CH. Povedal mi vtedy, že už nespáva pod spacím vakom a má na sebe len normálne pyžamo, dokonca niekedy pociťuje, že mu je už teplo. Chorý už nebýva až tak často, ale v lete mal ešte sennú nádchu, aj keď sa mu zdalo, že trvala kratšie.
    Dnes, po piatich rokov liečby: Bez lieku je už cca 1 rok; už vôbec nie je zimomravý, nebol chorý približne 2 roky, a keď bol, tak mal len ľahké nachladenie. Sennú nádchu nemal 3 roky. Len je ešte stále výbušný, no ľahšie sa mu to zvláda.

Prípad č. 2
    Pred asi dvomi rokmi prišlo malé 2,5-ročné dievčatko. Na vyšetrení bola aj študentka homeopatie, ktorá chcela byť prítomná pri odoberaní môjho prípadu. Keď ju dievčatko zbadalo, okamžite k nej pribehlo, lebo mala notebook, a začalo sa s ňou o počítači baviť. Rozprávalo tak múdro, že sme o chvíľu zabudli na jej vek. Bola veľmi otvorená, vôbec sa nehanbila a mala mimoriadny záujem o počítač, na čo jeho mamka povedala, že na svoj vek ho už vie celkom slušne ovládať. Vzhľadom na svoj vek je veľmi vyspelá.
Keď dieťa odišlo s ockom preč, mamka povedala, že dcérka má veľký problém s kakaním. Úplne odmieta kakať a na 4 – 5 deň  je celkom zapečená. Avšak nemá ani žiadne nutkanie. Stolicu musia z nej potom dostať von rektálnou rúrkou, pričom malá veľmi bojuje a plače. Je to hrozný boj a všetci v rodine sú z toho veľmi nešťastní.
Z anamnézy som sa dozvedela, že keď malo dievčatko asi 1 rok, dostala mama ponuku ísť na dvojmesačnú dobrodružnú cestu do zahraničia. Veľmi váhala, lebo dcérku ešte dojčila, ale manžel ju presvedčil, aby šla. Dcérka ostala s babkou. Hneď, ako mama odišla, malá  prvýkrát v svojom živote akútne ochorela.
    Dievčatko má o 14 rokov staršieho súrodenca, ktorý si ju síce doberá a provokuje ju, čo malú veľmi hnevá, ale súrodenca veľmi zbožňuje.
    Dostala liek v potencii 200CH. Ale keďže neboli z Košíc a liek som musela objednať zo zahraničia, trochu dlhšie trvalo, kým ho dostali. Dokiaľ im liek prišiel, zúfalá mama mi poslala e-mail, aby som ho čím skôr poslala, lebo malá už prestala aj cikať.
No hneď po prvej dávke lieku začalo dievčatko pekne cikať aj kakať. Po niekoľkých týždňoch opäť začala zadržiavať stolicu, ale stačilo zopakovať dávku lieku a problém sa upravil.
    Dnes dievčatko normálne chodí na stolicu, nemá s tým žiadny problém, navštevuje škôlku a, ako mama povedala, „odkedy nemá žiadny problém s kakaním, je omnoho odvážnejšia a uvoľnenejšia“.   

Dr. Jana KolenováUvedené prípady pochádzajú z praxe Dr. Jany Kolenovej. Nejde o akútne, ale o chronické, tzv. konštitučné ochorenia, ktoré by mal liečiť skúsený klasický homeopat. Z dôvodu, že tento ich opis je určený pre laickú verejnosť, nie sú uverejnené konkrétne názvy indikovaných homeopatických liekov. Mohlo by sa totiž stať, že by sa kvôli povrchnej podobnosti s uverejnenými prípadmi mohli podať nevhodné homeopatické lieky. Aj keď homeopatiká nemajú vedľajšie účinky, nie sú to cukríky a mali by sa podávať odborne a uvážene.<< predchádzajúci článok                                                         nasledujúci článok >>