hory


Úvod
Kurzy
Lektor
Fotogaléria
Reakcie pacientov
Zaujímavé prípady
Objednávanie na vyšetrenie
Homeopatické poradkyne
Časopis
Odkazy

Kontakt:
Dr. Jana Kolenová, SAKHom.
0905 503 982 
jana.kolenova@gmail.com

Homeopatické Zvesti č.1 (jeseň/2010) Rozprávkový kvíz


   S homeopatiou možno zažívate zázraky. No kým nájdete ten správny liek, musíte prejsť sedmoro hôr a dolín, lúštite hádanky, hľadáte ihlu v kope sena. Potom miešate čarovné elixíry. A čakáte, kým porazíte často aj trojhlavého draka. Ale keď uspejete, získate pol kráľovstva a žijete šťastne. Múdre príslovie však hovorí, že šťastie praje pripraveným. Preto si môžete osviežiť vedomosti prostredníctvom tohto rozprávkového kvízu. Nielenže sa niečo naučíte, ale môžete ho čítať deťom na dobrú noc – možno rýchlejšie zaspia alebo sa z rozprávok poučia a raz sa z nich stanú homeopati. Ale čo bude, to bude! No teraz začneme inak: Kde bolo, tam bolo...

1. Černokňažník zaklial princa na polychrest a princeznú na nozódu. Čo sa z nich vlastne stalo?

2. Zlá macocha poslala Marušku na fialky. Maruška sa brodila snehom a celá premokla. Na druhý deň začala kašľať. Macocha ju chcela vyliečiť, lebo dostala chuť na jahody. Maruška nemala žiadne výrazné symptómy, iba to, že premokla a kašle. Aký liek jej macocha dala?

3. Maruška šla na jahody. Prišla ku dvanástim mesiačikom, ktorí sa rozhodli pomôcť jej. Mesiac Lipeň prevzal vládu, zakrútil kyjakom, vatra sa rozhorela, až sa Lipeň popálil. Mal veľké pľuzgiere, ktoré ho veľmi pálili. Keď mu ich chcel chladný Ledeň schladiť, bolesť sa mu veľmi zhoršila. Maruška mu chcela odplatiť jeho pomoc, a preto mu dala liek. Keď na druhý deň prišla po jablká, Lipeň sa už spokojne usmieval. Aký liek mu Maruška na popáleninu dala?
4. Trojhlavý drak dostal nádchu. Nanešťastie, každá hlava mala iné príznaky.
Prvej z nosa tiekol nehojný pálivý sekrét a túžila si usrkávať teplý nápoj. Žiadala ostatné hlavy, aby boli pri nej.
Druhá hlava mala tmavožltý krémový výtok z nosa. Nebola smädná a stále sa vystrkovala z jaskyne na čerstvý vzduch. Plakala, že musí tak trpieť.
Tretia hlava mala poriadne zahuhňaný hlas, lebo hlieny jej stáli v dutinách. Keď sa ich podarilo horko-ťažko vybrať, ostatné hlavy obdivovali ich krásnu zelenožltú farbu.
Aké lieky by drakovým hlavám pomohli?

5. Šípková Ruženka sa pichla do veľmi starého a hrdzavého kolovrátku a spôsobila si bodnú ranu. Ešte predtým než zaspala, stihla si na ňu dať liek...

6. Vlk zožral kozliatka. Keď zaspal, mamička-kozička s horárom mu rozrezali brucho a kozliatka povyskakovali. Aby mu pomohli zahojiť túto hlbokú ranu na bruchu, dali mu liek...
Rana sa mu však nehojila, a tak sa šiel posťažovať k horárovi. Vlk mu povedal, že to bolo pre neho ako pre predátora naozaj ponižujúce, že mu niekto ukradol korisť rovno z brucha. Horár hneď vedel, aký liek pomôže vlkovi zahojiť ranu. Viete to aj Vy?

7. Miesiželezo miesil železo a to mu spadlo na prst na nohe. Bol to chlap ako hora, no tá bolesť bola ukrutná, až plakal od bolesti. Keď mamka videla jeho utrpenie, ihneď mu dala liek...

8. Drak ohrozoval kráľovstvo. Museli mu sľúbiť kráľovskú dcéru za ženu. Keď princezná vošla do jaskyne a zbadala ohavného draka, prežila obrovský šok. Drak bol však ohavný len navonok, vo vnútri bol veľmi dobrý a princeznú mal úprimne rád. Chcel ju zbaviť šoku, a preto jej podal jeden liek. Čo myslíte, aký?

9. Vlk ochorel, no aj tak sa rozhodol zamaskovať za starú mamu a čakať na Červenú čiapočku. Červená čiapočka sa naňho zadívala a pýta sa:
„Stará mama, prečo máš také červené líca?“
„Lebo mám teplotu,“ odpovedá vlk.
„A prečo máš také studené ruky a nohy?“
„Lebo som snežný muž.“
„Ach, stará mama, ty blúzniš! A prečo máš také veľké ústa?“
„Aby som mohla vypiť citronádu.“
Červená čiapočka neváhala a dala starej mame-vlkovi liek...

10. Popoluška triedi šošovicu, hrach a mak. Nanešťastie, má nádchu. Stále, keď už má čo-to potriedené, kýchne a všetko sa jej zase rozsype. To kýchanie ju naozaj hnevá, aj vône kvetov zo záhrady, aj ten vodnatý výtok z nosa a páliace očné viečka. Holúbkov už vyhnala, lebo jej stále vraveli „Nazdravie!“. Teraz ale jeden holúbok ťuká na okienko a v zobáčiku jej nesie homeopatickú guľôčku. Akú?

11. Kocúr v čižmách je nešťastný. Nemôže si pochodiť v nových čižmách, lebo má na pazúriku na nohe panarícium. Aký liek by ste mu odporučili?

12. Čert vzal Káču do pekla. Len čo ju zložil, cítil, že ho bolia všetky svaly a kosti. Mal teplotu. Aj napriek tomu, že bol v pekle, bolo mu veľmi zima. Predtým bol ku Káči milý, no teraz bol podráždený – ako čert. Káča neváhala, veď išlo o jej budúceho manžela, a podala mu liek...

Tatiana Pukančíková