hory


Úvod
Kurzy
Lektor
Fotogaléria
Reakcie pacientov
Zaujímavé prípady
Objednávanie na vyšetrenie
Homeopatické poradkyne
Časopis
Odkazy

Kontakt:
Dr. Jana Kolenová, SAKHom.
0905 503 982 
jana.kolenova@gmail.com
<< predchádzajúci článok                                                         nasledujúci článok >>

Homeopatické Zvesti č.2 (jeseň/2011) 


Dobrodružstvo s Arnikou

    Arnika je homeopatický liek ako každý iný. No má jedno špecifikum: úžasne zaberá na úrazy, poranenia, pooperačné rany a pod. Práve to jej dáva punc jedinečnosti.
    Stačí totiž užiť Arniku podľa návodu homeopata a rana, modrina, či hrča vám začne miznúť pred očami. Preto je veľmi dobrá hlavne pre nevercov homeopatie, ktorí si myslia, že homeopatia je placebo, lebo rana nezvykne sama od seba tak rýchlo zmiznúť, a navyše, s Arnikou mizne bolesť spolu s modrinou.
    Raz sa môj syn veľmi silno buchol do skrine. Mal takú hrču, akú som ešte nikdy nevidela a hrozitánsky plakal, lebo ho to veľmi bolelo. Tak som mu rýchlo začala dávať Arniku a začali sme si hrču fotiť, aby videl, ako sa rýchlo vstrebáva. Totižto, bolesť hrče zmizla asi po 1 minúte od prvej dávky, ako mi sám povedal, a s Arnikou mal zrazu zo zranenia skvelé dobrodružstvo „miznutia hrče“. Obvykle také hrče končia obrovskou modrinou, ktorá zaleje celú tvár na týždeň, dva. U nás sa modrina nekonala. Arnika je prosto neoceniteľný a stále ešte dostatočne nedocenený pomocník. O jej úžasných účinkoch svedčia aj nasledujúce tri príbehy.
 
    60-ročnému pánovi M. sa na hrudi objavila hrčka, ktorú mu mali chirurgicky odstrániť. Operácie sa dosť obával. O homeopatii toho veľa nevedel, ale keďže sa bál tej bolesti po operácii, nechal si poradiť od dcéry – absolventky kurzu, aby si vzal do nemocnice Arniku a užil ju pred aj po operácii, keď sa preberie z anestézy. Všetky dcérine pokyny plnil a Arniku bral presne podľa návodu. Len čo sa prebral z narkózy, prišla za ním zdravotná sestra, aby zistila, ako sa má, a chcela mu podať lieky od bolesti. Povedal jej, že ho rana bolí, len keď sa pohne, inak bolesť necíti. Preto sa rozhodol nezobrať analgetiká. O dve hodiny s ním volala manželka, aby zistila, či ho netrápia bolesti. Prekvapilo ju, aký je čulý a ako dobre komunikuje. Na otázku, či ho to bolí, odpovedal, že iba keď sa silno zaprie rukou o posteľ. Manželka bola veľmi prekvapená, keďže vedela, ako aj bez hýbania sa vedia bolieť hoci aj drobné rany po operácii. Vtedy si aj on sám naplno uvedomil, že mu musela zabrať Arnika, tak, ako o tom vravela jeho dcéra. Pacient sa veľmi rýchlo zotavil, rana sa mu pekne zhojila a sám potom hovoril rodinným príslušníkom, ako mu Arnika pomohla.

    Päťročné dievčatko malo podstúpiť vyberanie nosovej mandle. Mamička s ňou išla do nemocnice a na moje odporúčanie vzala so sebou aj Arniku. Keď po zákroku priviezli dcérku do izby a začala sa postupne preberať z anestézy, situácia nabrala obrátky. Dievčatko kričalo, hádzalo sebou, snažilo sa vytrhnúť si kanylu z ruky. Mamka sa veľmi zľakla a roztrasenými rukami vsypala do pohára s vodou Arniku. Snažila sa dať dcérke napiť, no tá bola taká rozzúrená, že jej skoro vyrazila pohár z ruky. Preto mamka navlhčila aspoň vreckovku do pohára a podarilo sa jej ovlažiť dcérkine ústa. V tom momente dcérka prestala vyvádzať. Pomaly sa pozrela na pohár, v sekunde ho vytrhla prekvapenej mamke z ruky, celý ho vypila, ľahla si a o chvíľu zaspala. O štyri hodiny sa prebudilo usmiate dievčatko, ktorého nič nebolelo. Usmievalo sa, chcelo sa hrať a behať po chodbe. Mamka ho len musela tíšiť, aby sa nehralo príliš bujaro. Keď prišla lekárka na večernú vizitu, nechcela veriť vlastným očiam. Povedala iba: „Teda, ty si statočné dievčatko.“ Mamička dievčatka mi to potom komentovala, že ona, samozrejme, svoju dcérku pozná, vie, ako vyvádza, keď ju niečo bolí, ale teraz ju, našťastie, naozaj nič netrápilo. V izbách okolo ležali detičky, ktoré v ten deň absolvovali rovnaký zákrok a do noci zúfalo plakali od bolesti, zatiaľ čo dievčatko pokojne spalo. Aké by bolo úžasné, keby aj ony mohli byť ušetrené bolesti pomocou Arniky...

    Mladá žena, ktorá sa u mňa už dlhšie lieči, si pri lyžovaní poranila meniskus a kolenné väzy. Čakala ju operácia. Pred operáciou ju lekári upozorňovali, že keď sa preberie z narkózy bude ju to veľmi bolieť, ale keď jej z kolena vyberú vývod, bolesti sa podstatne zmenšia. Aj tejto pacientke som odporučila užívanie Arniky. Druhý deň po zákroku zastalo nad jej zoperovaným kolenom lekárske konzílium, ktoré neveriacky krútilo hlavami, keď žena tvrdila, že ju koleno nebolí. Premýšľali, kde sa stala chyba, že nebolí, čo bolieť má. Lenže, žiadna chyba, to iba Arnika urobila to, čo dokáže absolútne neprekonateľne – odstránila bolesť a navyše krásne zhojila rany.

    Podobných príbehov by sa dalo spomenúť oveľa viac. Namiesto nich by som Vám chcela dať jeden užitočný návod, ako postupovať pri vyberaní nosných či krčných mandlí. Dajte dieťatku pred zákrokom 3x 1 guľôčku Arniky 30CH s hodinovým rozostupom. Po operácii podajte jednorázovo Arniku 200CH. Ak dieťatko zaspí, nechajte ho vyspať sa. Potom mu až do večera podávajte v hodinových intervaloch Arniku v potencii 30CH. Ďalšie dva dni (prípadne aj dlhšie, podľa potreby) podajte Arniku 30CH už len 3x za deň.
    Všetkým Vám prajem, aby Vás úrazy či operácie obchádzali, a ak sa predsa len udejú, aby Vám Arnika bola nápomocná tak ako mojim pacientom a absolventom kurzu.
Jana Kolenová

(O lieku Arnica montana a jeho používaní, ale aj o iných liekoch, ktoré sú užitočné pri úrazoch či pooperačných komplikáciách, sa môžete viac dozvedieť na kurze Domáca homeopatia.)


<< predchádzajúci článok                                                         nasledujúci článok >>