hory


Úvod
Kurzy
Lektor
Fotogaléria
Reakcie pacientov
Zaujímavé prípady
Objednávanie na vyšetrenie
Homeopatické poradkyne
Časopis
Odkazy

Kontakt:
Dr. Jana Kolenová, SAKHom.
0905 503 982 
jana.kolenova@gmail.com

Homeopatické Zvesti č.2 (jeseň/2011) Rozprávkový kvíz

     S homeopatiou možno zažívate zázraky. No kým nájdete ten správny liek, musíte prejsť sedmoro hôr a dolín, lúštite hádanky, hľadáte ihlu v kope sena. Potom miešate čarovné elixíry. A čakáte, kým porazíte často aj trojhlavého draka. Ale keď uspejete, získate pol kráľovstva a žijete šťastne. Múdre príslovie však hovorí, že šťastie praje pripraveným. Preto si môžete osviežiť vedomosti prostredníctvom tohto rozprávkového kvízu. Nielenže sa niečo naučíte, ale môžete ho čítať deťom na dobrú noc – možno rýchlejšie zaspia alebo sa z rozprávok poučia a raz sa z nich stanú homeopati. Ale čo bude, to bude! No teraz začneme inak: Kde bolo, tam bolo...

1. V zámku žila šialene smutná princezná. Kráľ ju sľúbil za ženu tomu, kto ju zbaví zármutku. Nepomáhalo utešovanie – z toho bola dosť podráždená. Raz k nej prišiel homeopat a zbavil ju zármutku. Čím?

2. Janko Polienko má chrípku. Ráno sa zobudil celý zdrevenený, všetko ho bolelo. No keď sa rozhýbal, už ho telo tak nebolelo, no ten prvý pohyb bol najhorší. Preto sa stále naťahuje, aby zase nezdrevenel. Aký liek mu má dať mamička?

3. Princ uháňal na koni za svojou vyvolenou. Po rýchlej jazde ho náhle začalo bolieť ucho. Ako mu pomôžeme, aby mohol spokojne počúvať zvonivý hlások svojej vyvolenej?

4. Janko Hraško sa najedol hrachovej kaše a dostal poriadnu koliku. Keď sa prehne dopredu alebo sa stočí do klbka, bolesť poľaví. Aký liek by potreboval?

5. Mechúrika Koščúrika veľmi nafukuje. Má hnačku, celého ho vydúva, až dýchať nemôže. No pomáha mu, keď ho líštička-kmotrička ovieva chvostíkom. Aký liek by ho vyliečil?

6. Mechúrik Koščúrik je po hnačke celý spľasnutý, vyčerpaný, ani putovať nevládze. Žabka-skákajlabka vie, aký liek ho vzpruží.

7. Princ sa išiel radiť so Slncovým kráľom, no po rozhovore s ním dostal nepríjemnú kožnú alergiu. Ktorý liek by mohol použiť? Ak by si nespomenul, Mesačný kráľ ho poslal za Maruškou z rozprávky Soľ nad zlato. Ona mu určite poradí.

8. Snehulienku už nebaví život u siedmich trpaslíkov. Stále musí variť, prať, žehliť, leštiť mini nábytok a triediť diamanty, čo trpaslíci vykopú. A Šmudlo sa nechce umývať a Dudroš neustále dudre... Snehulienka zobrala metlu a v zúrivosti vyzametala celý dom. Potom sa jej trochu uľavilo.
Keď sa trpaslíci vracali domov, uvideli Snehulienku tancovať pred domom. Mysleli si, že je šťastná, no to ešte netušili, čo ich čaká. Snehulienka na nich kričala, že ju z nich bolí hlava a či stále musia chodiť domov v tom čudnom rade, že ju mal poľovník v tom lese radšej skántriť. Snehulienku mrzelo, že tak vyvádza, uvedomovala si, že ich ľúbi... len keby ju tak nebolela hlava.
Trpaslíci ako správni muži nič nepovedali, len sa zavreli do dielne a vyrobili sklenenú truhlu. No viac by Snehulienke pomohli, keby jej dali liek...

9. Kráľ vyhnal Marušku zo zámku, lebo mu povedala, že ho ľúbi ako soľ. Teraz len sedí na tróne, žiali za ňou a vzdychá. Aký liek by mu pomohol?

10. Do kráľovstva, kde po vyhnaní Marušky nemali soľ, sa opäť vrátilo šťastie. Princezná Maruška priniesla soľ. Urobili veľkú oslavu. Konečne sa mohli poriadne najesť. Ale keďže mäso, ktoré predtým skladovali v komore, nemohlo byť nasolené, skazilo sa a dve staršie sestry z neho dostali poriadnu hnačku. Zhoršila sa im hodinu po polnoci, boli vystrašené, vyčerpané, no stále sa potrebovali hýbať a prosili Marušku, aby bola s nimi. Maruška im odpustila ich úklady a naordinovala im liek...

11. Princ pobozkal žabku. Nepremenila sa na princeznú, no princovi sa spravili afty. Nechcel ich liečiť, ale vyplachoval si ústa roztokom jedného lieku, aby sa mu afty nezapaľovali a nehnisali.

12. Vajce sa rozhodlo, že pôjde na vandrovku. Bolo zo svojho rozhodnutia poriadne namäkko, triaslo sa, malo trému, dokonca začalo behať na toaletu. Ak mu niečo nedáme, nikdy sa na vandrovku nevyberie a nevznikne o ňom rozprávka.

13. Zlej kráľovnej zrkadlo povedalo, že najkrajšia na svete je Snehulienka, nie ona. Bola z toho veľmi rozmrzená, a tak sa poriadne potúžila vínkom z kráľovskej pivnice. Ešte viac však bola podráždená a nevrlá, keď ju začala bolieť hlava, začala ju drviť zimnica a dokonca jej bolo ťažko na žalúdok.
„Zrkadlo, povedz mi aspoň, aký liek si mám dať, aby mi bolo lepšie,“ rozkázala kráľovná zrkadlu.

14. Dlhý, Široký a Bystrozraký putovali, keď v tom Bystrozraký zbadal zapálené slepé črevo. Aby ho zachránili, dali mu dva lieky. Aké?

Odpovede môžete zasielať na adresu tatiana.pukancikova@gmail.com. Tých z Vás, ktorí odpovedajú správne, odmeníme malou pozornosťou.


Tatiana Pukančíková