hory


Úvod
Kurzy
Lektor
Fotogaléria
Zaujímavé prípady
Objednávanie na vyšetrenie
Homeopatické poradkyne
Časopis
Odkazy

Kontakt:
Dr. Jana Kolenová, SAKHom.
0905 503 982 
jana.kolenova@gmail.com
                                                                                  nasledujúci článok >>

Homeopatické Zvesti č. 4 (marec/2016) 


Ako prežiť Veľkú Noc

Blíži sa k nám druhý dôležitý sviatok roka, ktorý síce nezačína tak šťastne ako náš najkrajší sviatok v zime, ale končí oslavou jari. Áno, je to Veľká noc, ktorá tiež môže dať zabrať nášmu telu a niekedy aj psychike. Aby sme ju prežili v zdraví a v šťastí, je tu opäť naša homeopatická pomoc.

Po 40-dňovom pôste sa môžeme konečne do sýtosti najesť a nie všetci zvládneme množstvo, ktoré sa do nás zmestí. Preto môžeme skúsiť Pulsatillu alebo Nux vomicu, ktoré sme už radili počas Vianoc. Pripomeňme si ich:
Pulsatilla: Ak ste jedli piate cez deviate, veľa mastného a je vám z toho veľmi nevoľno, až na zvracanie. Potrebujete čerstvý vzduch a nechcete nič piť, dajte si tento liek.
Nux vomica: Ak ste sa nevedeli zastaviť v jedení, všetko bolo také chutné a nedalo sa odolať. Teraz je vám naozaj zle, potrebovali by ste sa vyvracať, ale nejde to. Po tomto lieku sa ľahko vyvraciate a hneď sa vám uľaví. Môžete byť zimomraví a chcete trochu piť, ale iba teplý nápoj.
Veľká noc, to je veľa šunky, klobásky a rôzneho chutného mäska. Môže sa stať, že niečo je z toho pokazené alebo sme sa opäť len prejedli. Dobrý liek na tieto stavy je Arsenicum album. Ak náhodou potrebujete tento liek, ste zimomraví a okrem hlavy ste celí zabalení v perine. Môže (ale nemusí) vás páliť v bruchu, no budete mať hnačku, ktorá vám hneď vyštípe konečník. Vtedy, aj keď je stolica riedka, je to nepríjemné, páli a štípe to a to pri hnačke vždy. Môže vám byť aj dosť nevoľno a väčšinou ste hneď veľmi unavení.
 
Veľká noc je aj sviatok, keď sa navštevuje rodina, chodia k nám priatelia, poprípade kúpači. A to sa obvykle nedá prežiť bez alkoholu. Isté množstvo alkoholu je liečivé, ale mnohí z nás poznajú aj to množstvo, ktoré po sebe zanecháva minimálne na druhý deň „opicu“.
Veľmi dobrý liek na „opicu“ je už spomínaný Nux vomica. Je dobre si vziať jednu dávku ešte pred tým, než si dáte prvý pohárik, alebo na druhý deň pri spomínanej „opici“.
Ak by nezabral, je možné si dať ďalší liek, a to Aethanolum, v dávkovaní takom istom ako pri Nux vomica.
Dobrá rada pre manželky: Pokiaľ chcete, aby si váš manžel trochu užil tej „opice“, aby mal nabudúce lepšiu mierku v oku, určite mu nič nedávajte. Dávajte mu len lásku, tej nie je nikdy dosť.
Počas Veľkej noci na nás číhajú aj iné nástrahy ako len prejedenie sa či alkohol. Oblievačka a niekde aj šibačka! Muži si zgustnú, ale čo my ženy...
Aconitum: Pokiaľ na vás zrazu manžel či priateľ vyskočí a vám pri tom skoro srdce vyskočí z hrude, až tak ste sa zľakli, dajte si Aconitum – jednu dávku. Je to veľmi dobrý liek na šoky, na náhle strachy. Zľaknutie vás prejde a ľahšie sa obránite pred „rozkekešeným“ mužom.
Dulcamara: Ak vás kúpač poriadne olial, pretože si stále myslí, že je to pre vás radosť byť mokrá od hlavy po päty, a pritom vonku vôbec nie je teplo. Na druhý deň začínate kašľať alebo sopliť a presne viete, že je to z toho premrznutia a mokra. Dajte si hneď tento liek.
Arnica montana: Niektorí muži si ešte stále myslia, že keď ženu poriadne vyšibú, bude celý rok zdravá a v tom zápale môžu neodhadnúť silu svojho korbáča. Utekáte a kričíte, že to bolí, ale zdravie je zdravie. On vám proste chce len dobre. Keď mu ukážete červené miesto po šľahu, bude mu to ľúto, veď vám nechcel ublížiť. Radšej, ako sa budete na neho hnevať, dajte si Arnicu montanu. Je to výborný liek na každé poranenie, aj na modrinu.
Ignatia: Stále sa medzi nami môže nájsť aj taká, ktorá túži po tom, aby ju niekto olial. Ale akosi sa na ňu pozabudlo a môže byť z toho veľmi smutná. Vzdychá, je trochu hysterická, stále o tom sklamaní rozpráva a môže mať pocit, že ju nikto nemá rád. Na ten stav je najlepší liek Ignatia.

Všetky tieto lieky si môžete dať 1 – 3 x za deň. Jedna dávka je jedna guľka. Ak sa vám do troch dní neuľaví, vyhľadajte konštitučného homeopata.
Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o týchto homeopatikách na rôzne akútne problémy, veľmi radi vás uvidíme u nás v Škole akútnej homeopatie na kurze Domáca homeopatia I v Bratislave alebo v Košiciach.

Prajem všetkým krásnu Veľkú noc. Nech nám ale bujará radosť neprekryje jej najdôležitejšie poslanie. A tým je jedna mimoriadna obeť, vďaka ktorej môžeme byť lepší a tým šťastnejší.
Dr. Jana Kolenová


                                                 nasledujúci článok >>