hory


Úvod
Kurzy
Lektor
Fotogaléria
Reakcie pacientov
Zaujímavé prípady
Objednávanie na vyšetrenie
Homeopatické poradkyne
Časopis
Odkazy

Kontakt:
Dr. Jana Kolenová, SAKHom.
0905 503 982 
jana.kolenova@gmail.com

Školu akútnej homeopatie nájdete aj na Facebooku:
fb


           
<< predchádzajúci článok                                                           nasledujúci článok >>                                     

Homeopatické Zvesti č. 4 (marec/2016) Rozhovor s Dr. Janou Kolenovou


Rozprávame sa s Dr. Janou Kolenovou, SAKHom., so zakladateľkou a riaditeľkou Školy akútnej homeopatie a  lektorkou kurzov Domáca homeopatia v Košiciach.


Pani doktorka, dá sa povedať, že na Slovensku ste priekopníčkou polročných kurzov homeopatie na domáce použitie. Prečo ste sa pred desiatimi rokmi rozhodli otvoriť kurz Domáca homeopatia v Košiciach a neskôr aj v Bratislave
(v Bratislave v rokoch 2011 – 2015, pozn. red.)?

Začalo to mojím synom, ktorému sa v troch rokoch zrútil imunitný systém a začal byť celoročne alergický. Niekoľko rokov dýchal viac-menej pusou, preto v noci spal veľmi zle. V ústach mal zhruba tri roky 10 a viac áft, ktoré ho niekedy neboleli a niekedy boleli. Okrem toho bol veľmi často, minimálne raz za mesiac, akútne chorý a k tomu mával nepríjemnú krupóznu laryngitídu, pri ktorej sa reálne dusil. To je dodnes moja nočná mora. S touto diagnózou sme boli 4-krát v nemocnici, kým som sa ju odvážila liečiť sama doma. Syn dostal od alergiologičky množstvo liekov ako: antihistaminiká, antiastmatiká, kortikoidy. Mal ich brať 10 – 15 rokov. Na akútne choroby sa mu často predpisovali antibiotiká, ktoré som mu nedávala.
Liečila som ho od narodenia homeopaticky, vtedy som ešte nevedela nič o očkovaní, a to ho veľmi poškodilo. Som mama, ktorá nemôže len tak vložiť dieťaťu do úst chemický liek, a syn mal vtedy len 3 roky.
Aj napriek tomu, že som ho homeopaticky liečila sama, potrebovala som sa vtedy o niekoho oprieť. Preto som hľadala pomoc u konštitučných homeopatov. Lenže tí sú nastavení liečiť viac konštitučné, chronické choroby a ja som vtedy potrebovala pomáhať pri synových akútnych chorobách a laryngitíde. Ostala som na jeho stav sama. Začala som pátrať v homeopatických knihách a všetko, čo som našla, som v praxi preverovala.
Zo začiatku som si nebola istá, či to všetko zvládneme iba s homeopatikami, či mu predsa len nemám začať dávať nejaké antihistaminiká, či antiastmatiká na tie laryngitídy. Veľmi som sa o neho bála. Ale manžel stál pri mne a povzbudzoval ma, že to s homeopatiou zvládneme. Syn sa pomaly z týchto stavov liečil. Dnes má 17 rokov, nie je alergický, už roky nebýva tak často chorý a nikdy v svojom živote nebral antibiotiká ani antihistaminiká. Zobral trochu kortikoidov, to vtedy, keď sa reálne dusil a ja som sa o neho veľmi bála, ale všetko som u neho doliečila homeopaticky.
Pred tými desiatimi rokmi som si povedala, že mnohé mamičky sa ocitajú v podobných situáciách, ako ja vtedy.  Keďže som sa tak veľa naučila pri synovi, povedala som si, že to musím dávať ďalej. Sama by som bola v tom čase veľmi šťastná, keby bol taký kurz, ako robím. Zbavilo by ma to mnohého strachu.
Teda to, čo na kurze prednášam, je moja vlastná skúsenosť, dnes už obohatená o 10-ročnú skúsenosť so všetkými  mojimi študentmi a pacientmi.
 
 
 Teda kurz je vhodný hlavne pre maminky detí?
 
Áno, najväčšou kategóriou na kurze sú mamičky malých detí, pretože deti bývajú najviac choré, a mamky majú množstvo rôznych otázok, aby svojim deťom dali to najlepšie. V súčasnej dobe rastie počet mamičiek, ktoré chcú pre svoje deti lieky bez chémie, ktoré sa chcú vzdelávať, namáhať sa kvôli nim a neváhajú meniť svoje životy, aby svojim deťom dali to najlepšie. Tak ako som to kvôli svojmu synovi spravila ja.
Na kurze preberáme naozaj mnoho praktických vecí, s ktorými sa denno-denne stretávame doma. 
No kurz navštevujú rôzne kategórie ľudí, ako aj babičky, budúce mamičky, ale aj bezdetné žienky alebo pacienti konštitučných homeopatov, či milovníci homeopatie, ktorí chcú po kurze ďalej študovať konštitučnú homeopatiu.
Za babičky poviem jednu krásnu skúsenosť, ako sa to môže pekne vyvinúť, aj keď má človek vyštudovaný len môj základný kurz.
Minulý rok navštevovala kurz jedna babička kvôli svojim vnúčatám. Bolo to krásne, keď mi vravela, ako veľmi sa mení, ako sa jej otvárajú oči a aká je šťastná, že ju dcéra nahovorila na tento kurz.
 Asi cca v júli jej 3-ročnej vnučke diagnostikovali epilepsiu, našli jej lézie na mozgu a ihneď ju chceli hospitalizovať a nasadiť antiepileptickú liečbu. Oni s tým nesúhlasili a skúšali ešte niečo pre ňu urobiť. Medzitým malá začala kašľať a babička jej podľa kurzu vybrala liek Causticum. Keď ho čítala v materii medice,  zdalo sa jej, že ten liek dosť vystihuje celú konštitúciu dievčatka. Nasadila jej ho tak, ako sme sa to učili na kurze. Vnučka prestala kašľať, ale aj celkovo sa veľmi zmenila. Akoby sa uvoľnila a skľudnila sa. O cca 3 mesiace, v septembri, som dostala nadšenú sms-ku, že  vnučka bola na vyšetrení a nemá žiadne lézie na mozgu, teda že nemá žiadnu epilepsiu.
Ostáva, našťastie, len v rovine úvah, rozmýšľať, čo by bolo s dievčatkom, keby jej nasadili antiepileptiká, ktoré sa berú dlhodobo, a deti sa pri nich nevyvíjajú správne, môžu aj mentálne degradovať.
 
Prednedávnom som sa rozprávala v Bratislave na jednom mojom pokračovacom seminári so svojimi absolventmi, ktorí sú úspešní študenti konštitučnej homeopatie, ako veľmi im môj kurz pomohol. Jednak že omnoho lepšie rozumeli a ľahšie naskočili na ťažké štúdium konštitučnej homeopatie, a jednak že im veľmi pomohla aj základná repertorizácia, ktorú preberáme na kurze, lebo potom omnoho jednoduchšie zvládli počítačovú repertorizáciu.
Kurz je naozaj vhodný pre každého, koho zaujíma homeopatia a chce sa o nej dozvedieť viac. 
 
 
Naozaj je možné, aby sa v priebehu 6-tich seminárov naučil človek používať homeopatiu?
 
Dostávam veľa spätných väzieb od mojich absolventov, že mnohí z nich používajú dnes výhradne homeopatiu a že sami doma liečia. Potvrdzujú mi, že stále používajú terapeutický zošit, ktorý si urobili na kurze. Všade s ním chodia, aj na dovolenky, a je pre nich nenahraditeľný, čo ma veľmi teší.  Mám naozaj veľmi veľa krásnych skúseností s mojimi študentmi, s akou vervou sa púšťajú do riešení prípadov, ktoré máme na kurze. Som až prekvapená ako šikovne vedia niektorí z nich po absolvovaní kurzu predpísať správny liek.
No na druhej strane je veľmi potrebné aj doma si preopakovať témy aj lieky, ktoré sa na seminári preberajú, a dať si námahu pozorovať pacienta a pozorovaním nachádzať symptómy a skúšať predpisovať naše lieky.
Okrem toho dávam možnosť opakovať kurz za zlomkovú cenu, ak by niekto potreboval  ešte raz (alebo viac krát) si všetko vypočuť. Mnohí študenti to vítajú a kurz s nadšením opakujú. 
 
 
Za tých 10 rokov už máte bohaté skúsenosti s mnohými účastníkmi kurzu. Máte pocit, že sa vám darí napĺňať to, čo ste si predsavzali dávať na vašich kurzoch? Ako reagujú účastníci?
 
Áno môžem potvrdiť, že kurzy splnili až prekonali moje očakávania. Základná myšlienka, aby som ja mama pomohla a mohla byť oporou iným mamám, je splnená na 1000 %. Veľmi často sa mi stáva, že cez prestávky prídu mamy za mnou a hovoria mi so slzami v očiach, že presne to, čo som práve povedala, sa im stalo.
Za všetky príhody na kurze s mamkami a ich detičkami napíšem jednu milú skúsenosť, kde nepomohla homeopatia ako taká, ale jedna z rád, ktoré na kurze spomínam.
Mamička prišla za mnou na štvrtom seminári a povedala mi, že po prvom seminári (vtedy sa to ešte bála nahlas povedať) vysadila 4-ročnej dcérke antibiotiká, ktoré dcérka brala 3 roky nepretržite, pretože prekonala zápal močových ciest. Aby sa  predišlo zápalu obličiek, tak lekári predpisujú v takých prípadoch antibiotiká, ktoré sa berú preventívne aj niekoľko rokov. Dievčatko bolo stále choré, ale mama sa ich veľmi bála vysadiť. Až po prvom kurze, na ktorom som o nejakom podobnom prípade hovorila, našla odvahu to skúsiť. A dcérka už tretí mesiac nebola chorá, čo je pre nich zázrak, lebo ona je každý mesiac chorá. Odvtedy ubehlo skoro 9 rokov a dievčatko, veľká školáčka, je stále zdravá. Minule mi jej mamka poslala oskenované vysvedčenie, kde stálo „0“ vymeškaných hodín.
To sú situácie, pre ktoré sa oplatí namáhať, to sú situácie, pre ktoré veľmi rada robím kurzy, lebo viem, že môžem byť na základe vlastných skúseností oporou pre iných. Je to nádherný pocit môcť pomáhať zbavovať sa strachu a dávať lieky bez vedľajších účinkov.
Tu sa mi potvrdzuje správnosť príslovia: „Všetko zlé je na niečo dobré“. A ja nie že neľutujem, ale som dokonca vďačná za každé ťažké prežitie so svojím synom, lebo ma to posunulo ďalej ako človeka aj ako homeopata, a aj vďaka tomu môžem pomáhať ďalej, čo je oblažujúci pocit, ktorý dáva zmysel životu.
Takže kurzy nepomáhajú len študentom, ale aj mne samej. Každá otázka, ktorú položí môj študent, ma môže posunúť ďalej.
 
 
Počula som od vašich absolventiek, že im váš kurz zmenil pohľad nielen na liečenie, ale aj na ich vzťahy s deťmi, v rodine, že sa cítia ako iní noví ľudia? Čím si to vysvetľujete?
 
Homeopatia, dokonca ani akútna, nie je ľahká. Nie je vôbec jednoduché vybrať ten správny homeopatický liek. Musíme preto stále pozorovať nášho pacienta, aby sme videli čo najviac príznakov, na ktoré predpisujeme homeopatiká. To je často náročné, ale väčšinou všetko, čo stojí za to, si vyžaduje námahu. A my si zrazu môžeme uvedomovať, že to pozorovanie začína meniť naše životy. Začíname vidieť to, čo sme si doteraz nevšimli. Aj jednoduché, ale krásne veci, ktoré unikali povrchnému pohľadu. Ale aj hlbšie súvislosti a veci, ktoré by sme na sebe mohli zmeniť. A zmeniť môžeme len to, čo vidíme.        
Dnes sama na vlastných prežitiach poznám silu homeopatie, mám veľa osobných skúseností a aj to dávam na svojich kurzoch. Som skúsená konštitučná homeopatka. Mám v svojej praxi rodiny z celého Slovenska. Poznám veľmi veľa životných príbehov a veľmi intenzívne žijem ten svoj vlastný.
Veľmi ma zaujíma hľadanie správnych ciest, vnútorná premena do svojej vyššej kvality, aby mohol byť náš svet lepší, krajší aj pre naše deti, aj pre nás, aby sme mohli byť múdrejší, a tým šťastnejší.
Študenti majú veľmi radi tieto hlboké témy, ktoré na kurze prednášam, okrem výučby homeopatických liekov na jednotlivé choroby. Moja skúsenosť je, že väčšina z nich sú úžasní ľudia, ktorí sami chcú zmeniť svet. A my všetci vieme, že ak chceme zmeniť svet, musíme zmeniť seba.
Mám za sebou rôzne kurzy osobnostného rozvoja a výchovy detí. Takže mnohokrát zaznie na seminári prednáška aj na tieto témy, a aj samotná homeopatia je živá a stojí na správnych základoch, takže sa musíme hýbať, objavovať, hľadať, skúšať a týmto sa začína náš duchovný pohyb.
Preto mi absolventi hovoria, že im tento zdanlivo krátky kurz zmenil pohľad na svet. Dívajú sa viac pod povrch, vnímajú viac svoje deti, viac sa pozorujú. Napríklad na jednom našom seminári, nám povedala  jedna naša mamka, ktorá prežila chorobu svojho 3-ročného dieťatka a statočne hľadala pre neho pozorovaním homeopatický liek. Všimla si, že aj keď jej dieťa bolo už zdravé, že ho stále omnoho viac pozoruje než predtým.
Neviem, či všetci poznáte ten pokus  s troma kvetinkami. Každý deň ich chodili polievať a  prvej kvetine pri tom hovorili, aká je krásna, druhej, že je škaredá a nemajú ju radi, a tretej nikto nič nepovedal. Čo myslíte, ktorá kvetinka bola na tom po nejakom čase najhoršie? Áno, tá, ktorej nikto nevenoval ani slovo.
V praxi to vyzerá tak, že dieťa je radšej zlé, len aby si ho niekto všimol. Takže to, že je dieťa pozorované viac aj v zdraví, mu veľmi prospieva a cíti sa viac mamkou prijaté.
 
Ak by sme to teda mohli zhrnúť, čo vedia vaši študenti po absolvovavní kurzu Domáca homeopatia?
 
Škola akútnej homeopatie je zameraná na akútnu homeopatiu – teda na liečenie úrazov a chorôb, s ktorými sa môže každý stretnúť (horúčky, nádchy, angíny, laryngitídy, zápaly uší, priedušiek, kašeľ, ženské ťažkosti, bolesti hlavy, detské choroby, ako sú osýpky, kiahne, mumps a mnoho iného). Na tieto situácie sú absolventi pripravení.
Dôležitou súčasťou je praktická časť, kde sa reálne učíme liečiť na skutočných prípadoch, lebo mi záleží na tom, aby naučené vedomosti vedeli účastníci použiť. A opačne – keď praxujú, prirodzene sa v nich ukladajú aj vedomosti.  Učíme sa spracovať prípad, teda triediť symptómy na podstatné a nedôležité, a vybrať z tých dôležitých kľúčové symptómy – teda také, podľa ktorých nájdeme správny liek. Používame aj rôzne druhy repertorizácie, čo je ďalšia pomôcka pre úspešný výber lieku.
V neposlednom rade, preberáme aj filozofiu homeopatie – teda teoretickú časť, ktorá je ale nesmierne zaujímavá, a je dôležité sa v nej orientovať, ak chceme vedieť homeopatiu používať.
Už počas základného seminára pootvorím dvere aj do sveta náročnejšej, konštitučnej homeopatie. V konštitučnej homeopatii je kus psychológie a to študentov veľmi baví, lebo nás to učí objavovať súvislosti, klásť si otázky a hľadať na ne odpovede. Zároveň sa tým prehlbuje pozorovanie a schopnosť porozumieť viac sebe aj druhým. 
Svoje vedomosti si potom tí, ktorých to chytí, majú možnosť prehĺbiť v nadstavbových kurzoch Domáca homeopatia II – Najpoužívanejšie lieky v homeopatickej praxi a Domáca homeopatia III – Základy konštitučnej homeopatie. Ich rozsah samozrejme nenahrádza štúdium na školách konštitučnej homeopatie, ale poskytuje výborný a pevný základ pre jej hlboké štúdium. Mnohí naši absolventi pokračujú v štúdiu na Slovenskej akadémii klasickej homeopatie v Bratislave či na iných školách.
S mnohými absolventmi som stále v kontakte a keď počujem alebo vidím, ako sa im darí pomáhať homeopaticky svojej rodine, priateľom, ako vlastnými skúsenosťami potvrdzujú to, čo sme sa učili, som veľmi šťastná a vďačná za to, že môžem odovzdávať tieto vedomosti a skúsenosti. Lebo moji študenti, ktorí zažili liečivú silu homeopatie na svojich rodinných príslušníkoch či na sebe, hľadia do budúcnosti s optimizmom a bez strachu z chorôb.
 
Zhovárala sa Michaela Mikulová
<< predchádzajúci článok                                            nasledujúci článok >>