calendula


Úvod
Kurzy
Lektor
Fotogaléria
Reakcie pacientov
Zaujímavé prípady
Objednávanie na vyšetrenie
Homeopatické poradkyne
Časopis
Odkazy

Kontakt:
Dr. Jana Kolenová, SAKHom.
0905 503 982 
jana.kolenova@gmail.com
CALENDULA OFFICINALIS je vhodný na otvorené rany, vredy a pod.,
ktoré sa nehoja, alebo hnisajú.
Podporuje zdravú granuláciu a rýchle hojenie...
(viac sa môžete dozvedieť na víkendovom kurze
Čo dokáže
HOMEOPATIA U VÁS DOMA).


SENNÁ NÁDCHA

V roku 2005 prišiel 38-ročný muž. Bol chudý, vysoký, tmavovlasý. Mal problém s extrémnou zimomravosťou, popisoval, že v noci spí oblečený v 2 – 3 vrstvách odevu, je zabalený v spacáku a na tom má ešte veľmi hrubú perinu. Je síce potom spotený, ale to mu neprekáža, len mu nesmie byť zima. Precitlivenosť na chlad mu spôsobuje veľké problémy, lebo stačí, aby ho čo len trochu ofúklo, hneď ochorie, a keď má ísť na služobnú cestu, vie, že keď sa z nej vráti, určite bude chorý. Je to veľmi obmedzujúce, a keďže pracuje, nemôže si dovoliť byť tak často na maródke. Bol zamestnaný ako úradník vo vysokej riadiacej funkcii. Práca sa mu páčila a robil ju s veľkým zanietením. Nebol ale workoholik, tým bol v minulosti, keď mal vlastnú firmu s 25 zamestnancami, ktorej sa vzdal, lebo sa už nechcel týmto spôsobom ďalej živiť. Teraz chce pracovať pre ľudí, a nie len pre peniaze ako v minulosti. Má veľké sociálne cítenie a pomáha ľuďom na okraji spoločnosti.
Okrem spomínaného problému ho ešte obťažovala senná nádcha v lete, zväčša v auguste, kedy ho začalo neuveriteľne svrbieť podnebie, oči, soplil a trochu sa už v poslednej dobe pridružil aj dráždivý kašeľ. Senná nádcha začala pred 7 rokmi, keď sa rozviedol s manželkou a ona odišla do zahraničia aj s jeho deťmi, takže sa s nimi mohol len minimálne kontaktovať.
Z jeho anamnézy je ešte dôležité z detstva spomenúť jeho vzťah s otcom. Otec bol veľmi autoritatívny, niekedy agresívny, ale mali sa radi. Problémom bola otcova veľká výbušnosť a to, že keď sa nahneval, niekedy aj pre maličkosť, vedel byť mimoriadne diktátorský. Pacient bol podobnej povahy. Na jednej strane vedel byť veľmi priateľský, ale na druhej strane sa vedel veľmi nahnevať aj pre maličkosť. Snažil sa však nebyť až taký diktátor ako jeho otec a bojoval s „otcom v sebe“, ako povedal.
V práci bol svedomitý, niekedy až puntičkársky, ale doma mohol mať aj neporiadok. Rád jedol, mal rád sladké, ale aj slané. Nemal veľmi rád mastné, nerobilo mu to dobre na trávenie.
Na základe týchto symptómov dostal liek v potencii 30CH, užívať 1 guľku 1x za týždeň. Ozval sa o cca 2 mesiace s tým, že mu začína byť v posteli teplo, ba musel si dokonca zhodiť jednu vrstvu oblečenia a ponožky. Tie ponožky boli pre neho najväčším prekvapením.  Dostal odo mňa pokyn: pokračovať v liečbe naďalej rovnako. Asi tak o rok sa mi ozval, že má pocit stagnácie a dostal vyššiu potenciu lieku 200CH. Povedal mi vtedy, že už nespáva pod spacím vakom a má na sebe len normálne pyžamo, dokonca niekedy pociťuje, že mu je už teplo. Chorý už nebýva až tak často, ale v lete mal ešte sennú nádchu, aj keď sa mu zdalo, že trvala kratšie.
Dnes, po piatich rokov liečby: Bez lieku je už cca 1 rok; už vôbec nie je zimomravý, nebol chorý približne 2 roky, a keď bol, tak mal len ľahké nachladenie. Sennú nádchu nemal 3 roky. Len je ešte stále výbušný, no ľahšie sa mu to zvláda.